Critics Choice Awards 2023: Οι μεγάλοι νικητές της βραδιάς

Critics Choice Awards 2023: Οι μεγάλοι νικητές της βραδιάς

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή 15 Μαρτίου, τα Critics Choice Awards 2023 στο Fairmont Century Plaza Hotel του Los Angeles.

Η 28η τελετή απονομή βράβευσε τις καλύτερες κινηματογραφικές παραγωγές και τις καλύτερες τηλεοπτικές σειρές του 2022.

Η λίστα με όλους τους νικητές των Critics Choice Awards 2023

ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Everything Everywhere All at Once
Avatar: The Way of Water
Babylon
The Banshees of Inisherin
Elvis
The Fabelmans
Glass Onion: A Knives Out Mystery
RRR
Tár
Top Gun: Maverick
Women Talking

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΘΟΠΟΙΟΣ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Brendan Fraser – The Whale
Austin Butler – Elvis
Tom Cruise – Top Gun: Maverick
Colin Farrell – The Banshees of Inisherin
Paul Mescal – Aftersun
Bill Nighy – Living

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΘΟΠΟΙΟΣ

ΝΙΚΗΤΡΙΑ: Cate Blanchett – Tár
Viola Davis – The Woman King
Danielle Deadwyler – Till
Margot Robbie – Babylon
Michelle Williams – The Fabelmans
Michelle Yeoh – Everything Everywhere All at Once
Βαιολα_Ντειβις
Βαϊόλα Ντέιβις

Β’ ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Ke Huy Quan – Everything Everywhere All at Once
Paul Dano – The Fabelmans
Brendan Gleeson – The Banshees of Inisherin
Judd Hirsch – The Fabelmans
Barry Keoghan – The Banshees of Inisherin
Brian Tyree Henry – Causeway

Β’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ

ΝΙΚΗΤΡΙΑ: Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Forever
Jessie Buckley – Women Talking
Kerry Condon – The Banshees of Inisherin
Jamie Lee Curtis – Everything Everywhere All at Once
Stephanie Hsu – Everything Everywhere All at Once
Janelle Monáe – Glass Onion: A Knives Out Mystery

ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ ΝΕΑΡΟΥ ΗΘΟΠΟΙΟΥ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Gabriel LaBelle – The Fabelmans
Frankie Corio – Aftersun
Jalyn Hall – Till
Bella Ramsey – Catherine Called Birdy
Banks Repeta – Armageddon Time
Sadie Sink – The Whale
Tζουλια_Ρομπερς
Τζούλια Ρόμπερτς

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΜΑΔΙΚΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Glass Onion: A Knives Out Mystery
The Banshees of Inisherin
Everything Everywhere All at Once
The Fabelmans
The Woman King
Women Talking

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ

ΝΙΚΗΤΕΣ: Daniel Kwan, Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once
James Cameron – Avatar: The Way of Water
Damien Chazelle – Babylon
Todd Field – Tár
Baz Luhrmann – Elvis
Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin
Sarah Polley – Women Talking
Gina Prince-Bythewood – The Woman King
S.S. Rajamouli – RRR
Steven Spielberg – The Fabelmans
James_Cameron__Suzy_Amis_Cameron
Τζέιμς Κάμερον με τη σύζυγό του, Σούζι Άμις

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΣΕΝΑΡΙΟ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Daniel Kwan, Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once
Todd Field – Tár
Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin
Steven Spielberg, Tony Kushner – The Fabelmans
Charlotte Wells – Aftersun

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΙΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Sarah Polley – Women Talking
Samuel D. Hunter – The Whale
Kazuo Ishiguro – Living
Rian Johnson – Glass Onion: A Knives Out Mystery
Rebecca Lenkiewicz – She Said

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Claudio Miranda – Top Gun: Maverick
Russell Carpenter – Avatar: The Way of Water
Roger Deakins – Empire of Light
Florian Hoffmeister – Tár
Janusz Kaminski – The Fabelmans
Linus Sandgren – Babylon

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΊΑ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Florencia Martin, Anthony Carlino – Babylon
Hannah Beachler, Lisa K. Sessions – Black Panther: Wakanda Forever
Rick Carter, Karen O’Hara – The Fabelmans
Dylan Cole, Ben Procter, Vanessa Cole – Avatar: The Way of Water
Jason Kisvarday, Kelsi Ephraim – Everything Everywhere All at Once
Catherine Martin, Karen Murphy, Bev Dunn – Elvis
Μπρενταν_Φρειζερ
Μπρένταν Φρέιζερ

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΝΤΑΖ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Paul Rogers – Everything Everywhere All at Once
Tom Cross – Babylon
Eddie Hamilton – Top Gun: Maverick
Stephen Rivkin, David Brenner, John Refoua, James Cameron – Avatar: The Way of Water
Matt Villa, Jonathan Redmond – Elvis
Monika Willi – Tár

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Ruth E. Carter – Black Panther: Wakanda Forever
Jenny Eagan – Glass Onion: A Knives Out Mystery
Shirley Kurata – Everything Everywhere All at Once
Catherine Martin – Elvis
Gersha Phillips – The Woman King
Mary Zophres – Babylon

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΑΚΙΓΙΑΖ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Elvis
Babylon
The Batman
Black Panther: Wakanda Forever
Everything Everywhere All at Once
The Whale

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΠΤΙΚΑ ΕΦΕ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Avatar: The Way of Water
The Batman
Black Panther: Wakanda Forever
Everything Everywhere All at Once
RRR
Top Gun: Maverick

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΩΜΩΔΙΑ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Glass Onion: A Knives Out Mystery
The Banshees of Inisherin
Bros
Everything Everywhere All at Once
Triangle of Sadness
The Unbearable Weight of Massive Talent

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Guillermo del Toro’s Pinocchio
Marcel the Shell with Shoes On
Puss in Boots: The Last Wish
Turning Red
Wendell & Wild

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΗ ΤΑΙΝΙΑ

ΝΙΚΗΤΗΣ: RRR
All Quiet on the Western Front
Argentina, 1985
Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths
Close
Decision to Leave

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Naatu Naatu – RRR
Carolina – Where the Crawdads Sing
Ciao Papa – Guillermo del Toro’s Pinocchio
Hold My Hand – Top Gun: Maverick
Lift Me Up – Black Panther: Wakanda Forever
New Body Rhumba – White Noise

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΜΟΥΣΙΚΗ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Hildur Guðnadóttir – Tár
Alexandre Desplat – Guillermo del Toro’s Pinocchio
Michael Giacchino – The Batman
Hildur Guðnadóttir – Women Talking
Justin Hurwitz – Babylon
John Williams – The Fabelmans

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Better Call Saul (AMC)
Andor (Disney+)
Bad Sisters (Apple TV+)
The Crown (Netflix)
Euphoria (HBO)
The Good Fight (Paramount+)
House of the Dragon (HBO)
Severance (Apple TV+)
Yellowstone (Paramount Network)

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΣΕ ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)
Jeff Bridges – The Old Man (FX)
Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
Diego Luna – Andor (Disney+)
Adam Scott – Severance (Apple TV+)
Antony Starr – The Boys (Prime Video)
bob_odenkirk
Μπομπ Όντενκερκ

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΣΕ ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

ΝΙΚΗΤΡΙΑ: Zendaya – Euphoria (HBO)
Christine Baranski – The Good Fight (Paramount+)
Sharon Horgan – Bad Sisters (Apple TV+)
Laura Linney – Ozark (Netflix)
Mandy Moore – This Is Us (NBC)
Kelly Reilly – Yellowstone (Paramount Network)

Β’ ΑΝΔΡΙΚΟΣ ΣΕ ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Giancarlo Esposito – Better Call Saul (AMC)
Andre Braugher – The Good Fight (Paramount+)
Ismael Cruz Córdova – The Lord of the Rings: The Rings of Power (Prime Video)
Michael Emerson – Evil (Paramount+)
John Lithgow – The Old Man (FX)
Matt Smith – House of the Dragon (HBO)

Β’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ ΣΕ ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

ΝΙΚΗΤΡΙΑ: Jennifer Coolidge – The White Lotus (HBO)
Milly Alcock – House of the Dragon (HBO)
Carol Burnett – Better Call Saul (AMC)
Julia Garner – Ozark (Netflix)
Audra McDonald – The Good Fight (Paramount+)
Rhea Seehorn – Better Call Saul (AMC)

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΩΜΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Abbott Elementary (ABC)
Barry (HBO)
The Bear (FX)
Better Things (FX)
Ghosts (CBS)
Hacks (HBO Max)
Reboot (Hulu)
Reservation Dogs (FX)

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΣΕ ΚΩΜΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Jeremy Allen White – The Bear (FX)
Matt Berry – What We Do in the Shadows (FX)
Bill Hader – Barry (HBO)
Keegan-Michael Key – Reboot (Hulu)
Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)
D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reservation Dogs (FX)

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΣΕ ΚΩΜΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

ΝΙΚΗΤΡΙΑ: Jean Smart – Hacks (HBO Max)
Christina Applegate – Dead to Me (Netflix)
Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)
Kaley Cuoco – The Flight Attendant (HBO Max)
Renée Elise Goldsberry – Girls5eva (Peacock)
Devery Jacobs – Reservation Dogs (FX)

Β’ ΑΝΔΡΙΚΟΣ ΣΕ ΚΩΜΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Henry Winkler – Barry (HBO)
Brandon Scott Jones – Ghosts (CBS)
Leslie Jordan – Call Me Kat (Fox)
James Marsden – Dead to Me (Netflix)
Chris Perfetti – Abbott Elementary (ABC)
Tyler James Williams – Abbott Elementary (ABC)

Β’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ ΣΕ ΚΩΜΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

ΝΙΚΗΤΡΙΑ: Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC)
Paulina Alexis – Reservation Dogs (FX)
Ayo Edebiri – The Bear (FX)
Marcia Gay Harden – Uncoupled (Netflix)
Janelle James – Abbott Elementary (ABC)
Annie Potts – Young Sheldon (CBS)

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΙΝΙ ΣΕΙΡΑ

ΝΙΚΗΤΗΣ: The Dropout (Hulu)
Gaslit (Starz)
The Girl from Plainville (Hulu)
The Offer (Paramount+)
Pam & Tommy (Hulu)
Station Eleven (HBO Max)
This Is Going to Hurt (AMC+)
Under the Banner of Heaven (FX)

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΕΙΡΑ ΓΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel)
Fresh (Hulu)
Prey (Hulu)
Ray Donovan: The Movie (Showtime)
The Survivor (HBO)
Three Months (Paramount+)

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΣΕ ΜΙΝΙ ΣΕΙΡΑ ΓΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Daniel Radcliffe – Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel)
Ben Foster – The Survivor (HBO)
Andrew Garfield – Under the Banner of Heaven (FX)
Samuel L. Jackson – The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)
Sebastian Stan – Pam & Tommy (Hulu)
Ben Whishaw – This is Going to Hurt (AMC+)

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΣΕ ΜΙΝΙ ΣΕΙΡΑ ΓΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

ΝΙΚΗΤΡΙΑ: Amanda Seyfried – The Dropout (Hulu)
Julia Garner – Inventing Anna (Netflix)
Lily James – Pam & Tommy (Hulu)
Amber Midthunder – Prey (Hulu)
Julia Roberts – Gaslit (Starz)
Michelle Pfeiffer – The First Lady (Showtime)

Β’ ΑΝΔΡΙΚΟΣ ΣΕ ΜΙΝΙ ΣΕΙΡΑ ΓΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Paul Walter Hauser – Black Bird (Apple TV+)
Murray Bartlett – Welcome to Chippendales (Hulu)
Domhnall Gleeson – The Patient (FX)
Matthew Goode – The Offer (Paramount+)
Ray Liotta – Black Bird (Apple TV+)
Shea Whigham – Gaslit (Starz)

Β’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ ΣΕ ΜΙΝΙ ΣΕΙΡΑ ΓΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

ΝΙΚΗΤΡΙΑ: Niecy Nash-Betts – Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix)
Claire Danes – Fleishman Is in Trouble (FX)
Dominique Fishback – The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)
Betty Gilpin – Gaslit (Starz)
Melanie Lynskey – Candy (Hulu)
Juno Temple – The Offer (Paramount+)

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΗ ΣΕΙΡΑ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Pachinko (Apple TV+)
1899 (Netflix)
Borgen (Netflix)
Extraordinary Attorney Woo (Netflix)
Garcia! (HBO Max)
The Kingdom Exodus (MUBI)
Kleo (Netflix)
My Brilliant Friend (HBO)
Tehran (Apple TV+)

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΕΙΡΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Harley Quinn (HBO Max)
Bluey (Disney+)
Bob’s Burgers (Fox)
Genndy Tartakovsky’s Primal (Adult Swim)
Star Trek: Lower Decks (Paramount+)
Undone (Prime Video)

ΚΑΛΥΤΕΡΟ TALK SHOW

ΝΙΚΗΤΗΣ: Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
The Amber Ruffin Show (Peacock)
Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
The Kelly Clarkson Show (NBC)
Late Night with Seth Meyers (NBC)
Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo)

ΚΑΛΥΤΕΡΟ COMEDY SPECIAL

ΝΙΚΗΤΗΣ: Norm Macdonald: Nothing Special (Netflix)
Fortune Feimster: Good Fortune (Netflix)
Jerrod Carmichael: Rothaniel (HBO)
Joel Kim Booster: Psychosexual (Netflix)
Nikki Glaser: Good Clean Filth (HBO)
Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant & John Early (Peacock)