Βραβεία Emmy: Σάρωσαν The Crown και The Queen’s Gambit

Βραβεία Emmy: Σάρωσαν The Crown και The Queen's Gambit

Tα βραβεία EMMY που πέρσι είχαν απονεμηθεί σε μια virtual τελετή, φέτος έγιναν μπροστά σε κοινό και με τη συμμετοχή πολλών επίσημων καλεσμένων από τον χώρο της τηλεόρασης.

Μάλιστα, μερικοί από τους παρουσιαστές της λαμπερής βραδιάς που φιλοξενήθηκε στο Microsoft Theater του Λος Άντζελες.

Ενώ σε ό,τι αφορά τους νικητές, οι σειρές The Crown, Ted Lasso και Mare of Easttown ήταν αυτές οι θριάμβευσαν κατά την απονομή των 73ων EMMYS.

Ακολουθεί η λίστα με τους υποψήφιους και τους νικητές (με bold) στις βασικές κατηγορίες.

Καλύτερη Δραματική Σειρά

The Boys
Bridgerton
The Crown
The Mandalorian
Lovecraft Country
Pose
The Handmaid’s Tale
This Is Us

Καλύτερη Κωμική Σειρά

Black-ish
Cobra Kai
Pen15
Emily in Paris
Hacks
Ted Lasso
The Flight Attendant
The Kominsky Method

Καλύτερη μίνι σειρά

Mare of Easttown
I May Destroy You
WandaVision
The Queen’s Gambit
The Underground Railroad

Α’ Αντρικού Ρόλου σε δραματική σειρά

Regé-Jean Page, Bridgerton
Sterling K. Brown, This Is Us
Billy Porter, Pose
Jonathan Majors, Lovecraft Country
Matthew Rhys, Perry Mason
Josh O’Connor, The Crown

Α΄ Γυναικείου ρόλου σε δραματική σειρά

Emma Corrin, The Crown
Olivia Colman, The Crown
Uzo Aduba, In Treatment
Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale
Jurnee Smollett, Lovecraft Country
Mj Rodriguez, Pose

Β’ Αντρικού ρόλου σε δραματική σειρά

Michael K. Williams, Lovecraft Country
Bradley Whitford, The Handmaid’s Tale
Max Minghella, The Handmaid’s Tale
O-T Fagbenle, The Handmaid’s Tale
John Lithgow, Perry Mason
Tobias Menzies, The Crown
Giancarlo Esposito, The Mandalorian
Chris Sullivan, This Is Us

Β’ Γυναικείου ρόλου σε δραματική σειρά

Gillian Anderson, The Crown
Helena Bonham Carter, The Crown
Emerald Fennell, The Crown
Ann Dowd, The Handmaid’s Tale
Yvonne Strahovski, The Handmaid’s Tale
Samira Wiley, The Handmaid’s Tale
Madeline Brewer, The Handmaid’s Tale
Aunjanue Ellis, Lovecraft Country

Α΄Αντρικού ρόλου σε Κωμωδία

Jason Sudeikis, Ted Lasso
Anthony Anderson, Black-ish
Michael Douglas, The Kominsky Method
William H. Macy, Shameless
Kenan Thompson, Kenan

Α΄Γυναικείου ρόλου σε Κωμωδία

Aidy Bryant, Shrill
Jean Smart, Hacks
Allison Janney, Mo
Kaley Cuoco, The Flight Attendant
Tracee Ellis Ross, Black-ish

Β΄Αντρικού ρόλου σε Κωμωδία

Bowen Yang, Saturday Night Live
Kenan Thompson, Saturday Night Live
Brett Goldstein, Ted Lasso
Brendan Hunt, Ted Lasso
Nick Mohammed, Ted Lasso
Jeremy Swift, Ted Lasso
Paul Reiser, The Kominsky Method
Carl Clemons-Hopkins, Hacks

Β΄Γυνακείου ρόλου σε Κωμωδία

Kate McKinnon, Saturday Night Live
Cecily Strong, Saturday Night Live
Aidy Bryant, Saturday Night Live
Rosie Perez, The Flight Attendant
Hannah Einbinder, Hacks
Hannah Waddingham, Ted Lasso
Juno Temple, Ted Lasso

Α΄Αντρικού ρόλου σε μίνι σειρά ή ταινία

Paul Bettany, WandaVision
Hugh Grant, The Undoing
Ewan McGregor, Halston
Lin-Manuel Miranda, Hamilton
Leslie Odom Jr., Hamilton

Α΄ Γυναικείου ρόλου σε μίνι σειρά ή ταινία

Kate Winslet, Mare of Easttown
Michaela Coel, I May Destroy You
Anya Taylor-Joy, The Queen’s Gambit
Elizabeth Olsen, WandaVision
Cynthia Erivo, Genius: Aretha

Β΄ Γυναικείου ρόλου σε μίνι σειρά ή ταινία

Jean Smart, Mare of Easttown
Julianne Nicholson, Mare of Easttown
Kathryn Hahn, WandaVision
Phillipa Soo, Hamilton
Renee Elise Goldsberry, Hamilton
Moses Ingram, The Queen’s Gambit

Β΄ Αντρικού ρόλου σε μίνι σειρά ή ταινία

Daveed Diggs, Hamilton
Jonathan Groff, Hamilton
Anthony Ramos, Hamilton
Thomas Brodie-Sangster, The Queen’s Gambit
Evan Peters, Mare of Easttown
Paapa Essiedu, I May Destroy You

Καλύτερο Talk Show

Conan
The Late Show with Stephen Colbert
The Daily Show with Trevor Noah
Jimmy Kimmel Live
Last Week Tonight with John Oliver

Καλύτερο Πρόγραμμα Συναγωνισμού

The Amazing Race
Nailed It!
RuPaul’s Drag Race
Top Chef
The Voice

Καλύτερος παρουσιαστής Reality Show ή Προγράμματος Συναγωνισμού

RuPaul, RuPaul’s Drag Race
Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski and Jonathan Van Ness, Queer Eye
Nicole Byer, Nailed It!
Padma Lakshmi, Tom Colicchio, and Gail Simmons, Top Chef
Mark Cuban, Barbara Corcoran, Lori Greiner, Robert Herjavec, Daymond John και Kevin O’Leary, Shark Tank

Δείτε ολόκληρη τη λίστα με τους νικητές εδώ.